DOGGblogg

Kočka na vodítku. Jak na to?

Dobrodružné vycházky nemusejí být výsadou pouze psů! Díky tomu, že budete vaší kočku venčit na vodítku, jí dopřejete zdravý pohyb a příležitost využívat své schopnosti, jako je vrhání se po kořisti nebo sledování. Mnozí majitelé koček se bojí své mazlíčky vypouštět ven, a kočka tak celý život stráví v „domácím vězení“. Přitom vodítko představuje jednoduchý nástroj, jak kočku bezpečně vyvenčit a ještě si při tom společně užít legraci.

1. Správné vybavení

Vše kočka bude na venčení potřebovat postroj, nikoliv obojek. Ten totiž může kočce způsobit potíže, zejména při lezení po stromech, kde by se mohl zaseknout a kočku škrtit. Navíc některé kočky včetně koťat jsou natolik ohebné, že by se z obojku mohly vyvléct. A to si zcela jistě během vaší procházky nepřejete… Proto raději zvolte postroj, který poskytuje větší ovladatelnost vám a větší bezpečí kočce.

Na trhu najdete různé typy postrojů. Buď ty jednoduché anebo v podobě vesty, která pokrývá větší část těla kočky. My bychom zvolili spíše druhý typ, u kterého můžete vodítko připnout doprostřed zad. Venčení pak budete mít ještě více pod kontrolou, zatímco kočka bude mít lepší pohodlí.

Pro správný výběr postroje budete potřebovat vaší kočku změřit. Vezměte si ohebný metr a kočce změřte obvod krku a poté obvod těla hned za předními nohami. Správný postroj by měl těsně přiléhat na tělo kočky, ale neměl by jí být nepříjemný a omezovat ji v pohybu.

Kromě postroje samozřejmě budete potřebovat vodítko. Můžete zvolit klasické, krátké vodítko anebo samonavíjecí, které kočce poskytne více prostoru. V poslední době se na trhu objevila tzv. hands-free vodítka od značky Lishinu určená kočkám. Lishinu se umísťuje na zápěstí, a tak máte během venčení volné ruce. Vodítka mají 3 metry dlouhé lano a jsou vybavena automatickou brzdou, která se sama aktivuje vždy, když chce kočka odběhnout nebo uskočit.

2. Hlavně pomalu

Každý majitel kočky ví, že potřebuje dostatek času na to, aby si zvykla na nové věci. Postroj nejdříve položte na podlahu, klidně na několik dní. Ideálně poblíž jejího pelíšku nebo misek s vodou a jídlem. Nechte kočku si postroj prozkoumat, a když vycítíte, že je vhodná chvíle, zkuste ho pomalu přetáhnout přes její krk. Cílem je vzbudit u kočky pozitivní zkušenost, a proto se snažte kočku nestresovat a „netlačit na pilu.“ Jakmile budete mít postroj nasazený, opět nechte kočku dostatečně zvyknout. Můžete si s ní hrát anebo ji jen tak nechat být.

Jakmile si kočka zvykne na postroj, můžete opatrně vyrazit na první procházku. Pro vaši kočku bude vše nové a pravděpodobně se ji příliš nebude chtít opustit bezpečné území jejího království. Kočku do ničeho nenuťte a přiměřeně ji povzbuzujte. Využijte její oblíbené pamlsky, chvalte ji a odměňujte.

3. Tam venku

Vzdálenost, kterou se s kočkou vzdálíte od domu, postupně prodlužujte. Vaši rychlost chůze přizpůsobte kočce. Nechte jí si zvyknout na všechny podněty, které bude mít možnost uvidět, uslyšet nebo ucítit, včetně psů vašich sousedů a dalších zvířat, aut nebo na kolemjdoucí lidi. Může se stát, že po několika dnech tréninku neskončíte dále než na vašem vlastním trávníku před domem. Každá kočka bude na nové prostředí reagovat jinak, proto se snažte jejímu tempu přizpůsobit.

Vaší kočku nikdy nenechávejte samotnou bez dozoru a v žádném případě ji nikde neuvazujte. Snadno by se mohla stát terčem útoku jiných zvířat.

Věřte, že poctivým tréninkem dosáhnete toho, že vaše kočka bude chodit u nohy jako pes. Když si kočka na venčení zvykne, bude vaším věrným doprovodem i bez vodítka a když se vzdálí, dokonce přiběhne na zavolání. Pokud máte doma psy, zkuste kočku zapojit do vašich společných aktivit, jako jsou víkendové výlety, chataření apod. Divili byste se, jak si kočky dobrodružné výpravy oblíbí!

TIP: Objevte Lishinu, NEJPOHODLNĚJŠÍ VODÍTKO pro venčení koček

Napsat komentář