DOGGblogg

Běhání se psem: 10 nejaktivnějších plemen

Rozhodli jste se běhat a výletovat a hledáte vhodného chlupatého společníka? Věřte, že existují plemena psů, kteří si běhání a turistiku užijí naplno stejně jako vy. Výběr vhodného plemene pro sportování se psem je velice důležitý, protože ne každý pes je vhodný pro běh a vysokou fyzickou zátěž. Připravili jsme pro vás seznam 10 nejaktivnějších psích plemen, které jsou pro běhání se psem jako stvoření. Jací to jsou?

 

Border kolie běhání se psem

 

Sibiřský husky

Huskyho známe jako člena psích spřežení. Je to pes s dobrodružnou povahou, velmi inteligentní a milující vše kolem, včetně lidí a dalších zvířecích členů domácnosti. Husky miluje zimu a sníh, a tak si chladné měsíce užívá jak to jen jde. Před chladem ho chrání dvojitá srst, takže s vámi vydrží přečkat i velmi extrémní podmínky. Husky je pracovité, aktivní plemeno, vždy připravené do akce.

 

Dalmatin

Dalmatin se proslavil ve filmech studia Disney 101 dalmatinů, ovšem jeho láskyplná povaha je známá už desítky let. Je to chytrý pes oddaný své rodině, který byl vyšlechtěn v Anglii. Dalmatin doprovázel koňské povozy a uvolňoval cestu, musel proto zvládnout i dlouhé cesty a zároveň musel poslouchat na slovo. Pokud hledáte horlivého a oddaného psa pro běhání, dalmatin je vhodná volba.

 

Trpasličí pinč

Říká se, že věci nemusí být velké, aby byly dobré, a u trpasličího pinče to platí dvojnásob. Původně byl vyšlechtěn v Německu k lovení nejrůznější havěti a drobné škodné a vypadá jako miniaturní dobrman. Trpasličí pinč je velice temperamentní a sebevědomý, velice rád prozkoumává okolí a zajímá ho prakticky vše, co se kde šustne. Tomuto plemenu energie nikdy nedojde a pokud jde o běh, bude perfektním malým parťákem.

 

Erdelteriér

Erdelteriér je velmi houževnatá rasa psa, která zastala důležitou roli během první světové války, kdy z něj byl posel, hlídač, průzkumník, saniťák a lovec krys. Milujete výzvy? Erdelteriér bude vaším perfektním partnerem, a to díky loajální a statečné osobnosti, kterou v sobě ukrývá. Kromě toho je velice vytrvalý a tudíž vhodný na běh.

 

Anglický špringršpaněl

Špringršpaněl byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes, který stopoval a lovil zvěř. Vyniká v agility, loveckých zkouškách a zkouškách poslušnosti. Miluje zábavu a aktivitu, a proto je skvělým společníkem pro běhání. Když zrovna nebudete běhat, rád si užije pozornost své rodiny a ukáže svůj smysl pro humor.

 

Jack Russel teriér

Jack Russel je malý uzlíček energie a inteligence. Když zrovna neběhá ani neskáče, je okouzlující a laskavý. Jack Russel byl byšlehtěn v Anglii asi před 200 lety pro pronásledování menších zvířat, a proto jeho pořízení zvažte, pokud máte v domácnosti kočky anebo jiná malá zvířata. Jack Russel dokáže být tvrdohlavý, a proto ho nedoporučujeme pro prvomajitele. Na běh se ovšem skvěle hodí.

 

Border kolie

Border kolie patří mezi nejinteligentnější psí plemena a často je označována jako vůbec nejinteligentnější ze všech. Border kolie se využívala v Anglii a Skotsku k nejrůznějším účelům, ale nejvíce se proslavila jako pastevecký pes. Dnes je border kolie nejčastěji využívána jako společenský pes s neomezenou energií, který je vhodný pro agility, frisbee a v neposlední řadě také pro běh.

 

Německý krátkosrstý ohař

Německý ohař je všestranný lovecký pes, který miluje vodu a pohyb. Nejraději s vámi bude na pláži, kde bude donekonečna aportovat z vody. Ohař miluje pozornost lidí a chce být součástí vašich aktivit. Připravte se na to, že to od vás bude vyžadovat. Německý ohař zbožňuje výzvy a rád s vámi bude při běhu překonávat rekordy.

 

Výmarský ohař

Výmarský ohař, někdy nazývaný stříbrný duch, se zrodil v Německu a v minulosti se účastnil lovu jelenů, vlků nebo medvědů. V současné době se výmaři k lovu téměř nepoužívají a chovají se spíše jako rodinní společníci. Výmarský ohař je nebojácný, přátelský, poslušný i ostražitý a miluje být doprovodem člověka i na dlouhé vzdálenosti. Běhat s vámi bude jeho potěšením.

 

Pudl

Pudl vyskytující se ve třech velikostech patří mezi nejstarší plemena psů, která známe. Přesto, že se může zdát, že je spíše módním doplňkem než plnohodnotným psem, opak je pravdou. Pudl je nesmírně houževnatý, vytrvalý a chytrý. Miluje běh stejně jako legraci a rád ukáže svojí praštěnou stránku, když k tomu bude mít příležitost.

Hands-free vodítko Lishinu - sportování se psem

 

A co chrti?

Chrty známe z populárních závodů, kde dosahují velmi vysokých rychlostí. Někteří chrti jsou ovšem spíše sprinteři a nedosahují takové výdrže, jako jiná plemena. Dlouhé vzdálenosti tak pro ně nemusejí být vhodné. To ovšem neznamená, že všichni chrti nejsou vhodní pro běh. Zvažte, jak dlouhé vzdálenosti budete běhat a jaké jsou možnosti vašeho konkrétního psa. U chrtů ještě pozor na jednu věc – jejich pohybový aparát se vyvíjí až do 18. měsíce a před touto dobou byste ho neměli vystavovat větší fyzické zátěži. Jeho kosti a klouby totiž ještě nejsou zcela vyvinuté.

 

Nejlepší vodítko na běhání se psem?

Špatný výběr vodítka vám může zkazit zážitky ze sportování s vaším psem, a proto ho nepodceňujte. Vodítko by nemělo být příliš dlouhé, aby jste měli psa neustále pod kontrolou, ale ani příliš krátké, aby měl alespoň určitou míru volnosti. Vyberte si takové vodítko, které nebudete muset držet v ruce, abyste se mohli soustředit na cestu, okolí a techniku běhu. Pro nejlepší zážitky z běhání s vaším psem doporučujeme hands-free vodítko Lishinu, které se upevňuje na zápěstí a má automatickou brzdu, která se dokáže sama aktivovat. Lishinu je vhodné pro psy do 30 kg, tedy pro většinu plemen psů vhodných pro běh.

 

TIP: Klikněte SEM a vyberte si vaše vodítko na běhání se psem

Napsat komentář